מה ההבדלים בין ראש דיו מקורי לראש דיו תואם?

מה ההבדלים בין ראש דיו מקורי לראש דיו תואם?

שתף מאמר:

רבים מאיתנו לא פעם התחבטו בשאלה מהם ההבדלים בין ראש דיו מקורי לבין ראש דיו תואם/חלופי, מלבד הפערים בעלויות… האם איכות הדיו שונה? האם כמות הדיו קטנה יותר? האם הדיו נגמר מהר יותר? האם שימוש בראש דיו חלופי עשוי להזיק למדפסת שלנו ולגרום לנזק בלתי הפיך? או האם בסך הכל מדובר בתחליף זול וראוי, שסובל מיחסי ציבור גרועים?

כדי לעשות לכם סדר בבלגן ולהסדיר את הסוגיה אחת ולתמיד, ריכזנו עבורם מספר עובדות מעניינות:

 

מה ההבדל הבסיסי ביותר בין 2 הסוגים?

ההבדל הבסיסי נעוץ בחברה המייצרת את ראשי הדיו:
ראש דיו מקורי מיוצר על ידי אותו המותג שייצר את המדפסת שלכם. לדוגמה: ראש דיו מקורי עבור מדפסת HP מיוצר ע”י חברת HP. לעומת זאת, ראש דיו תואם/חלופי מיוצר ע”י חברה אחרת עבור המדפסת שלכם. לדוגמה: ראש דיו תואם עבור מדפסת HP, איננו מיוצר ע”י HP, אלא ע”י חברת אפיק.

 

ממה נובע הפער האדיר במחיר?

ראשי דיו מקוריים הם הרווח של יצרני המדפסות. בשנים האחרונות מחירי המדפסות ירדו באורח פלא, ובעוד שבעבר נאלצנו לרכוש מדפסת במחיר של מעל 1,000 שקלים, היום ניתן למצוא שלל מדפסות איכותיות ומקצועיות במחירים נמוכים להפליא (לעיתים אף זולים יותר ממחיר ראשי הדיו). כך למעשה אותם יצרנים “מחפים” על עלויות המחקר והפיתוח הגבוהות, ומציעים מוצרים מקוריים משלימים, במחירים גבוהים, שהינם הכרחיים למדפסת ובלעדיהם לא ניתן להשתמש בה. לעומת זאת, לאותן חברות חיצוניות שמייצרות את ראשי הדיו החלופיים אין הוצאות כלליות כאלו גבוהות, ולכן הן יכולות להרשות לעצמן לגבות מחיר נמוך בהרבה, בעת ייצור המוני, בהשוואה ליצרני המדפסות. יחד עם זאת, אל תתפתו לרכוש ראשי דיו במחירים נמוכים מידי שאינם תואמים כלל את מחירי השוק, ייתכן שמדובר בחברות לא מקצועיות שמוצריהן עשויים להסב נזק למדפסת שלכם. רכשו ראשי דיו רק בחנויות מקצועיות ובעלות מוניטין או באתרי אינטרנט מוכרים ומקצועיים, המאפשרים החזר כספי במידת הצורך.

 

ראש דיו מקורי HP                                                      ראש דיו תואם

                                                            ראש דיו מקורי HP                                                                                                    ראש דיו תואם של Office Depot למדפסת HP


האם יש הבדל באיכות ההדפסה?

באופן עקרוני לא אמור להיות הבדל. שימוש בטכנולוגיית דיו, מעניק מראה דומה ואיכות כמעט זהה לזו המתקבלת במדפסות המשתמשות בראשי דיו מקוריים. ראשי דיו תואמים מספקים צבע באיכות גבוהה בעת הדפסה ודיוק, שאינם “נופלים” מראשי הדיו המקוריים.

במחקר שנערך באנגליה, הוצגו בפני קבוצת נחקרים 3 סוגים של תמונות מודפסות: צילומי נוף שהודפסו על נייר צילום, צילומי דיוקן שהודפסו על נייר צילום וטקסט שחור בשילוב גרפיקה צבעונית שהודפס על נייר רגיל. כל אחד מ-3 סוגי התמונות, הודפס באמצעות 4 מדפסות של יצרנים מוכרים שונים, פעם אחת באמצעות שימוש בראש דיו מקורי ובפעם השנייה באמצעות שימוש בראש דיו חלופי. הנבדקים אשר אינם ידעו האם בוצע שימוש בדיו מקורי או חלופי בכל תמונה, התבקשו לדרג את איכות התמונות בסולם של 1-10. ממצאי המחקר מעידים על כך שב-6 תמונות מתוך סה”כ 9 התמונות שדורגו בציון הגבוה ביותר, נעשה שימוש בראשי דיו חלופיים. יחד עם זאת, 2 תמונות מתוך סה”כ 3 התמונות שדורגו בציון הגרוע ביותר, גם כן עשו שימוש בראשי דיו חלופיים, כך שלא ניתן לקבוע באופן חד משמעי שאכן ראשי דיו חלופיים עדיפים על פני מקוריים, אך בהחלט ניתן להסיק שמדובר בחלופה ראויה, בעלת פוטנציאל רב.

 

האם שימוש בראש דיו חלופי עשוי לגרום נזק למדפסת שלי?

שימוש בראש דיו חלופי לא אמור לפגוע במדפסת שלכם – נדיר מאוד שראש דיו יגרום לתקלות. במידה והנכם רוכשים ראשי דיו תואמים מחנויות מקצועיות ומוכרות, או מאתרים מכובדים ובעלי מוניטין, לא אמורה להיות שום סיבה שהמוצר יפגע או יסב נזק למדפסת שלכם. מדובר בראשי דיו איכותיים שמותאמים למדפסות היצרנים.

 

מדפסת HP

 מדפסת HP

 

אז מה עדיף? להשתמש בראש דיו מקורי או בראש דיו תואם?

תלוי בתדירות ההדפסה ובסוגי ההדפסה שלכם:

תדירות ההדפסה:

* במידה ואתם משתמשים במדפסת באופן תדיר – רכישת ראשי דיו תואמים יחסכו לכם הרבה כסף. לרוב הם מכילים כמות גדולה יותר של דיו בהשוואה לראשי הדיו המקוריים, במחיר נמוך יותר, כך שתחושו בחיסכון משמעותי.

* במידה ואתם משתמשים במדפסת לעיתים רחוקות – הדאגה המרכזית היא שהדיו יתייבש ויחסום את ראשי המדפסת, עקב חוסר שימוש. בראשי דיו מקוריים מצוי כימיקל המונע מצב זה, ולכן אם אתם ממעטים להשתמש במדפסת, רכשו ראשי דיו מקוריים.

סוג ההדפסה:

* במידה ואתם מדפיסים בעיקר טקסטים – ראשי דיו חלופיים יעשו את העבודה! הם מפיקים הדפסים חדים ומבריקים, שגורמים לנו לתהות מדוע לא השתמשנו בהם קודם?!

* במידה ואתם מדפיסים בעיקר תמונות ומצגות – ראשי דיו מקוריים בשילוב נייר צילום מקורי יפיקו תוצאות טובות ומרשימות יותר – הם נועדו לעבוד יחד, אך גם ראשי דיו חלופיים יספקו את הסחורה, ומעט אנשים יחושו בהבדל.

* במידה ואתם מדפיסים תמונות מקצועיות – ראשי דיו מקוריים הם הפתרון האולטימטיבי בשבילכם. הצבע נשמר לאורך שנים וכמעט ולא דוהה עם הזמן.

 

לסיכום, ראשי דיו חלופיים אמינים בדיוק כמו ראשי דיו מקוריים, וכל עוד אתם רוכשים אותם בחנות מקצועית המתמחה במדפסות ובמוצרים נלווים, הרי שלא אמורה להיות בעיה ומדובר בפתרון מצוין לחיסכון בעלויות, מבלי לפגוע באיכות ההדפסה או לגרום נזק בלתי הפיך למדפסת שלכם. יחד עם זאת, אנו ממליצים להשתמש בראש דיו מקורי אחד על כל 3-4 שימושים בראשי דיו תואמים, וזאת כדי לנקות ולשמן את ראשי המדפסת שלכם.