כך תשמרו על המחשב שלכם ותאריכו ימיו

כך תשמרו על המחשב שלכם ותאריכו ימיו

שתף מאמר:

מחשבים הפכו כבר מזמן לפריט חובה בכל בית ומשרד. בעוד שבעבר מחשב נייח תפס שטח של חדר שלם, כל פעולה שלו לקחה שעות רבות, ומעטים האנשים שיכלו להרשות לעצמם לרכוש אותו, כיום ניתן למצוא מגוון מחשבים נייחים קומפקטיים, חזקים ומהירים, המספקים אינספור אפשרויות, במחירים די זולים, שמאפשרים לכל אחד ליהנות מנפלאות הטכנולוגיה. למרות שמחיר המחשבים ירד באופן דרמטי בשנים האחרונות, עדיין מדובר בפריט יקר ערך, המכיל מידע רב ומסמכים רבים, שאף אחד מאתנו לא רוצה “לאבד” בזמן הקרוב.

אז איך שומרים על המחשב, מתחזקים אותו ומסייעים לו להאריך ימים? קבלו מספר טיפים שיסייעו לכם במלאכה:

 

מחשבים נייחים

 

הגנו על החומרה ועל הקבצים במחשב שלכם

אין זה סוד שרשת האינטרנט מלאה בהאקרים, ווירוסים, סוסים טרויאנים ושלל תוכנות זדוניות שמטרתם “להתגנב” למחשב שלכם ולהזיק לו. כדי להגן על הקבצים, התמונות, המסמכים ומגוון התוכנות והמשחקים המותקנים על המחשב שלכם, עליכם בראש ובראשונה להתקין תוכנת “אנטי וירוס” שתסרוק את המחשב שלכם על בסיס קבוע, ותוודא שאין ווירוסים או תוכנות זדוניות שעלולות להזיק לכם. בנוסף עליכם לוודא ש”חומת אש” מותקנת במחשב שלכם ופועלת כנדרש.

יש להימנע מהורדת קבצים/משחקים/תוכנות מאתרים שאינכם מכירים או שאינכם סומכים עליהם, וכן עליכם להימנע מהעברת נתונים למחשב שלכם, דרך דיסק און קי או דיסקים, ממחשבים שאינכם יודעים בוודאות שאינם מכילים וירוסים.

בנוסף, אחת לכמה זמן, יש לעשות סדר בקבצים ובתוכנות שנמצאים על המחשב שלכם – יש להעביר תמונות, מסמכים ושאר קבצים לגיבוי על דיסק חיצוני קשיח או לגיבוי דרך שירותי ענן, ולהסיר מהמחשב תוכנות ומשחקים שאינם בשימוש, שסתם “מכבידים” על מחשב, תופסים מקום מיותר ומאטים את עבודתו.

 

הציבו את המחשב במקום בטוח ומוגבה

אנשים רבים נוטים להניח את המחשב שלהם על הרצפה, כשלמעשה מדובר בטעות. הרצפה מאפשרת מעבר קל של לכלוך, אבק, חרקים ואף מים, ישירות לתוך המחשב, מה שעשוי להסב לו נזקים כבדים. יש להניח את המחשב על גבי משטח מוגבה ונקי, או לרכוש שולחן עבודה שיש בו מקום ייעודי למחשב. כמו כן, יש לוודא שאתם מציבים את המחשב במקום מאוורר ולא בצמוד לקיר, כדי לאפשר לפתחי האוורור של המחשב להיות חשופים ופתוחים. קירור המחשב היא פעולה הכרחית לשמירה על המעבד ועל כן, יש להקפיד שהמחשב מונח במקום פתוח, שאיננו חוסם את פתחי האוורור שלו.

 

נקו את המחשב מידי פעם

ניקיון המחשב הוא פעולה חשובה מאוד שמטרתה למנוע בעיות התחממות ובעיות קצרים. מדובר בפעולה די פשוטה שכל אחד מכם יכול לבצע, בקלות ובמהירות. כל שעליכם לעשות הוא לפתוח את מכסה המחשב המחובר בברגים, ואז לראות את המכלול הפנימי של המחשב. אין לפרק את חלקי המחשב! יש לקחת מברשת קטנה ולנקות את מאוורר המחשב בעדינות, מבלי לנתק אותו. יש להבריש גם את שאר חלקי המחשב והיחידות הפנימיות. הניקיון וההברשה צריכים להתבצע באיטיות ובעדינות כדי לא לגרום נזק. לאחר סיום ההברשה, יש לשאוב בזהירות את האבק והלכלוך שהצטברו בתחתית המחשב.

 

הימנעו משתייה ליד המחשב

קפה, תה, קולה, סודה או אפילו מים שנשפכים בטעות על המחשב שלכם, עשויים להסב לו נזקים חמורים ולפגוע בתפקודו. הימנעו ככל האפשר משתייה בסמוך למחשב שלכם. במידה ונשפך נוזל על המחשב, יש לכבות אותו ולנתק אותו מהחשמל כמה שיותר מהר. יש לנקות ולייבש את המחשב באופן מיידי (יש להשתמש לצורך הייבוש באוויר קר בלבד!) ולהניח לו להתייבש כמה שעות. גם אם המחשב נדלק כרגיל לאחר מספר שעות ולא נראה כי נגרם נזק כלשהו, חשוב לגשת למעבדת מחשבים, להתייעץ עם איש מקצוע ולבקש ממנו לבדוק שלא נגרם כל נזק למחשב. לעיתים לא ניתן להבחין בתקלה באופן מיידי, שכן הנוזלים מחלחלים אט אט לתוך המחשב, ועשויים לגרום לנזקים חמורים בעתיד.

 

כבו את המחשב כאשר הוא לא בשימוש

הקפידו לכבות את המחשב שלכם בסיום השימוש בו. יש להימנע מלהעביר את המחשב למצב “שינה” או להפעיל שומר מסך באופן קבוע. לא מעט אנשים משאירים את המחשב שלהם דולק באופן רצוף מבלי לכבות אותו במשך ימים שלמים ואף חודשים, ופעולה זו פוגעת בתפקוד המחשב ובאורך חייו.